HYMN ENSHIN

World Sabaki Challenge

Enshin Karate oprócz tego, że jest sztuką walki jest również sportem. Dla każdego sportowca zwieńczeniem ciężkich treningów staje się  rywalizacja, która towarzyszy udziałowi w zawodach. Turnieje Enshin Karate noszą nazwę Sabaki Challenge. Sabaki oznacza strategię walki, natomiast drugi człon nazwy odzwierciedla podejście startujących do turnieju. Powinni oni traktować każdą walkę jako wyzwanie i możliwość sprawdzenia samego siebie, swoich umiejętności i ducha walki. Marzeniem większości osób trenujących wyczynowo Enshin Karate jest wygrana w najważniejszym, legendarnym turnieju - World Sabaki Challenge.  Są to otwarte Mistrzostwa Świata organizowane co roku przez twórcę stylu Kancho Joko Ninomiya w Denver w USA, gdzie Mistrz mieszka i gdzie mieści się siedziba główna Światowej Organizacji Enshin Karate.

Do turnieju zakwalifikowani zostają przez organizatora najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całego świata, posiadający stopnie mistrzowskie (czarne pasy). Dzięki temu poziom sportowy turnieju stoi na bardzo wysokim poziomie, a same walki są niezwykle widowiskowe. Ponieważ turniej jest otwarty, udział w rywalizacji mogą brać również przedstawiciele innych stylów walki. 

Mężczyźni podzieleni są na trzy kategorie wagowe: lekka (do 71 kg), średnia (71-81 kg), oraz ciężka (powyżej 81 kg), natomiast kobiety walczą w jednej kategorii wagowej. Walki prowadzone są w formule pełnego kontaktu, bez ochraniaczy na pięści i nogi, co znacząco wpływa na realność walki. Dozwolony jest atak technikami ręcznymi na korpus oraz atak kopnięciami na wszystkie strefy: uda, korpus i głowę. Ponadto dozwolone jest chwytanie przeciwnika, wykonywanie rzutów i podcięć, a za wykonane techniki zdobywa się punkty.

Według tradycji japońskiej nagradzane są tylko pierwsze dwa pierwsze miejsca. Nagrodami nie są tutaj puchary czy medale, tylko japońskie miecze – katany, co ma to na celu kultywowanie dalekowschodniej tradycji oraz podkreślenie rangi zawodów.

Poza tym jeden z zawodników otrzymuje od Kancho Joko Ninomiya specjalną nagrodę za wybitne umiejętności i dużego ducha walki. Nagroda ta nosi nazwę Sabaki Spirit i jest ogromnym wyróżnieniem dla osoby, która ją otrzymuje.

Od 2006 roku w turnieju starują również zawodnicy z Polski, dla których dużym utrudnieniem jest różnica czasu oraz zmiana klimatu. Denver, w przeciwieństwie do Warszawy, jest miastem górskim, określanym mianem "Miasto na Wysokości Mili" (leży na wysokości 1609 m n.p.m.). Start w World Sabaki Challenge wymaga to od polskiej ekipy przylotu na miejsce zawodów dwa tygodnie przed walkami w celu adaptacji organizmu do warunków wysokogórskich. W przeciwnym razie toczenie walki sportowej na wysokim poziomie byłoby niemożliwe z powodu problemów z oddychaniem wynikających z nieprzystosowania organizmu do wysiłku w trudnych warunkach tlenowych.

Dotychczas udział w tym prestiżowym wydarzeniu sportowym wzięli następujący zawodnicy z Polski: Radosław Kulikowski (2006), Marcin Kozera (2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013), Łukasz Stankiewicz (2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013), Daniel Jankowski (2006, 2007, 2008), Paweł Pońc (2011, 2012) oraz Rafał Skośkiewicz (2008, 2009).

Do największych sukcesów  naszej reprezentacji należy wygrana Marcina Kozery w kategorii ciężkiej w 2009 roku oraz Łukasza Stankiewicza w tej samej kategorii w 2013 roku, jak również zdobycie dwóch drugich miejsc w 2012 roku: przez Marcina Kozerę w kategorii średniej oraz Łukasza Stankiewicza w kategorii ciężkiej.  Ponadto nagrodę specjalną Sabaki Spirit otrzymał w roku 2006 Daniel Jankowski, natomiast w roku 2011 Łukasz Stankiewicz.

Przygotowania do startu wymagają wielomiesięcznych treningów. Poświęcenie i wyrzeczenia to jedyny klucz do sukcesu. Gratulujemy wojownikom z Polski i życzymy dalszych sukcesów. Osu!
 

Oficjalna storna turnieju      www.sabaki.com


Najlepsze momenty z zawodów w 2012 roku

Film z przygotowań polskiej ekipy w 2011 roku  

 

Najlepsze momenty z zawodów w 2012 roku

Podsumowanie  2008 roku 

Film promujący turniej w 2008 roku