HYMN ENSHIN

Turnieje

World Sabaki Challenge


Enshin Karate oprócz  tego, że jest sztuką walki jest również sportem. Dla każdego sportowca zwieńczeniem ciężkich treningów staje się  rywalizacja, która towarzyszy udziałowi w zawodach. Turnieje Enshin Karate noszą nazwę Sabaki Challenge. Sabaki oznacza strategię walki, natomiast drugi człon nazwy odzwierciedla podejście startujących do turnieju. Powinni oni traktować każdą walkę jako wyzwanie i możliwość sprawdzenia samego siebie, swoich umiejętności i ducha walki. Marzeniem większości osób trenujących wyczynowo Enshin Karate jest wygrana w najważniejszym, legendarnym turnieju - World Sabaki Challenge.   Są to otwarte Mistrzostwa Świata organizowane co roku przez twórcę stylu Kancho Joko Ninomiya w Denver w USA, gdzie Mistrz mieszka i gdzie mieści się siedziba główna Światowej Organizacji Enshin Karate.

Do turnieju zakwalifikowani zostają przez organizatora najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całego świata, posiadający stopnie mistrzowskie (czarne pasy). Dzięki temu poziom sportowy turnieju stoi na bardzo wysokim poziomie a same walki są niezwykle widowiskowe. Ponieważ turniej jest otwarty, udział w rywalizacji mogą brać również przedstawiciele innych stylów walki. Każdy może podjąć wyzwanie i udowodnić, że jest najlepszy.

 Mężczyźni podzieleni są na trzy kategorie wagowe : lekka (do 71 kg) , średnia (71-81 kg) oraz  ciężka (powyżej 81 kg), natomiast kobiety walczą w jednej kategorii wagowej. Walki prowadzone są w formule pełnego kontaktu, bez ochraniaczy na pięści i nogi, co znacząco wpływa na realność walki. Dozwolony jest atak technikami ręcznymi na korpus oraz atak kopnięciami na wszystkie strefy: uda, korpus i głowę. Ponadto dozwolone jest chwytanie przeciwnika, wykonywanie rzutów i podcięć, za które można zdobyć punkty.

Według tradycji japońskiej nagradzane są tylko pierwsze dwa pierwsze miejsca. Nagrodami nie są tutaj puchary czy medale,  tylko japońskie miecze – katany, a ma to na celu kultywowanie dalekowschodniej tradycji oraz podkreślenie oryginalności zawodów.

Poza tym jeden zawodnik turnieju otrzymuje od Kancho Joko Ninomiya specjalną nagrodę za wybitne umiejętności i dużego ducha walki. Nagroda ta nosi nazwę Sabaki Spirit i jest ogromnym wyróżnieniem dla osoby, która ją otrzymuje.

Od 2006 roku w turnieju starują również zawodnicy z Polski, dla których dużym utrudnieniem jest różnica czasu oraz zmiana klimatu. Denver, w przeciwieństwie do Warszawy, jest miastem górskim, określanym mianem "Miasto na Wysokości Mili" (leży na wysokości 1609 m n.p.m.). Wymaga to od polskiej ekipy przylotu na miejsce zawodów dwa tygodnie przed walkami w celu adaptacji organizmu do warunków wysokogórskich. W przeciwnym razie toczenie walki sportowej na wysokim poziomie byłoby niemożliwe z powodu problemów z  oddychaniem wynikających z nieprzystosowania się organizmu do wysiłku w trudnych warunkach tlenowych.

Dotychczas udział w tym prestiżowym  wydarzeniu sportowym  wzięli : Radosław Kulikowski (2006), Marcin Kozera (2006, 2007, 2008, 2009, 2012), Łukasz Stankiewicz (2007, 2008, 2009, 2011, 2012), Daniel Jankowski (2006, 2007, 2008), Paweł Pońc (2011, 2012) oraz Rafał Skośkiewicz (2008, 2009).

Do największych sukcesów  naszej reprezentacji należy  wygrana Marcina Kozery w kategorii ciężkiej  w 2009 roku oraz zdobycie dwóch drugich miejsc w 2012 roku, przez Marcina Kozerę w kategorii średniej oraz Łukasza Stankiewicza w kategorii ciężkiej.  Ponadto nagrodę specjalną – Sabaki Spirit   otrzymał w roku 2006 Daniel Jankowski, natomiast w roku 2011 Łukasz Stankiewicz.

Przygotowania do startu wymagają wielomiesięcznych treningów.  Poświęcenie i wiele wyrzeczeń to jedyny klucz do sukcesu. Gratulujemy wojownikom z Polski i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania życiowej pasji. Osu!

Oficjalna storna turnieju      www.sabaki.com


Najlepsze momenty z zawodów w 2012 roku

Film z przygotowań polskiej ekipy w 2011 roku  

 

Najlepsze momenty z zawodów w 2012 roku 

Podsumowanie  2008 roku  

Film promujący turniej w 2008 roku 
 


Warsaw Sabaki Challenge


Puchar Europy Enshin Karate „Warsaw Sabaki Challenge” to organizowany od 2008 roku, doroczny turniej przygotowywany przez Enshin Karate Polska otwarty dla wszystkich stylów i organizacji. Biorą w nim udział głównie zawodnicy z Europy – Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Danii, Rumunii, Portugalii czy Anglii, ale wśród dotychczasowych uczestników są także obywatele Stanów Zjednoczonych. Turniej ten stanowi dla startujących najtwardszy test umiejętności i ducha walki. Zawodnicy dzieleni są wedle posiadanych stopni – na kolorowe oraz brązowe i czarne pasy, na kategorie wagowe: do 70 kg, do 80kg oraz powyżej 80kg, a także według płci. Walki prowadzone są w pełnym kontakcie, co gwarantuje publiczności widowisko na najwyższym sportowym poziomie. Każdego roku swoją obecnością turniej uświetnia Kancho Joko Ninomiya – twórca Enshin Karate, który osobiście czuwa nad poziomem imprezy. W ciągu ostatnich lat Puchar Europy Enshin Karate zyskał ogromną popularność oraz uznanie wśród mediów i publiczności. Zawodom towarzyszą pokazy najmłodszych karateków, konkursy z nagrodami dla publiczności oraz inne atrakcje. Każdego roku po turnieju Warsaw Sabaki Challenge odbywa się seminarium z Kancho Joko Ninomiya, w którym uczestniczą zawodnicy oraz szefowie ośrodków Enshin Karate z całej Europy.

Warsaw Sabaki Challenge 2012