HYMN ENSHIN

Kancho Joko Ninomyia

Joko Ninomiya urodził się w Japonii w 1954 roku jako najmłodszy z 10 sióstr i braci. W wieku 12 lat rozpoczął treningi Judo w swojej szkole podstawowej. Po otrzymaniu czarnego pasa w judo podjął dodatkowe treningi w sali treningowej miejscowej policji, gdzie poznał człowieka, który stał się jego nauczycielem i mentorem w karate – Hideyuki Ashihara.

Rok później Ninomiya rozpoczął treningi Karate Kyokushin, a kiedy skończył 17 lat otrzymał z rąk swojego Mistrza brązowy pas i został wydelegowany jako najmłodszy zawodnik na All-Japan Tournament Przegrał w drugiej rundzie z przyszłym mistrzem Katsuaki Sato. Ninomiya rozpoczął przygotowania do następnego turnieju - między innymi podczas kilkutygodniowych samotnych treningów na plaży, z dala od rodzinnego domu. W kolejnym All-Japan Tournament w 1972 roku przegrał w trzeciej rundzie z przyszłym mistrzem Miuki Miurą. Przez cały ten czas Ninomiya współzawodniczył zarówno w judo, jak i w karate. Kiedy ukończył liceum, zaprzestał treningów judo i poświęcił swoje życie karate, w którym otrzymał czarny pas. W roku 1973, podczas kolejnego All-Japan Tournament, ponownie przegrał w trzeciej rundzie, również z przyszłym mistrzem Hatsuo Royamą.

Miesiąc później został wyznaczony przez swojego Mistrza do założenia dojo w Nowym Jorku. Wyjechał do USA, skąd problemy wizowe nie pozwoliły mu wrócić na kolejny turniej All-Japan. W roku 1975, 21 letni Joko Ninomiya przyleciał do Japonii na pierwszy All-World Tournament. W półfinałach ponownie zmierzył się z Katsuaki Sato. Po trzech dogrywkach, Sato wygrał walkę decyzją sędziów. Następnie Sato wygrał walkę finałową z Hatsuo Royamą, a Joko Ninomiya ostatecznie zajął trzecie miejsce. Po roku Ninomiya ponownie wziął udział w All-Japan Tournament, gdzie w finałowej walce, którą od walki półfinałowej oddzielało zaledwie 10 minut, zmierzył się z Katsuaki Sato. Zajmując drugie miejsce Ninomiya powrócił do Nowego Jorku by dalej nauczać i trenować. Rok później Ninomiya nie mógł uczestniczyć w All-Japan z powodu wypadku, w którym miecz prawie pozbawił go kciuka. Po wielu latach treningu i trudach, w 1978 roku Joko Ninomiya wygrał All-Japan Tournament, pokonując w walce finałowej Keji Sanpei.

W tym samym roku zwyciężył we wszystkich turniejach karate zorganizowanych w Japonii. Jako jeden z najbardziej popularnych japońskich zwycięzców zdał sobie sprawę, że jego życie w duchu karate przewodziło nim nie tylko na macie ale także poza nią w życiu codziennym. Powrócił do USA gdzie całkowicie poświęcił się sztuce karate, udoskonalał ją i nauczał innych, zarówno dzieci jak i dorosłych.
W 1980 Hideyuki Ashihara opuścił organizację Kyokushin i utworzył swój własny styl karate – Ashihara Karate, któremu  Ninomiya przewodził w Stanach Zjednoczonych. Przez osiem kolejnych lat styl rozpowszechniał się na całym świecie, a Ninomiya opracowywał własne strategie i techniki, które chciał dodać do treningu. Marzył także by zorganizować swój własny turniej stanowiący prawdziwy test karate.

W maju 1988 Ninomiya opuścił Ashihara Karate i otworzył nową szkołę – Enshin Karate. Większość instruktorów i uczniów ze Stanów Zjednoczonych postanowiło podążyć za Ninomiyą i wraz z nim przeszło do Enshin Karate. Od 1988 styl ma swoją główną siedzibę w Denver w USA. Dzisiaj Kancho Ninomiya jest wielkim mistrzem Enshin Karate, a styl który stworzył przekroczył granice Stanów Zjednoczonych i rozwija się na całym świecie. Organizacja ma swoje szkoły w Azji, Południowej Ameryce, Afryce, Australii, na Bliskim Wschodzie oraz Europie. Ninomiya jest silnie związany ze wszystkimi starymi jak i nowo powstałymi organizacjami Enshin Karate oraz innymi organizacjami sztuk walki, oferuje swój logiczny i praktyczny system karate wszystkim, którzy są nim zainteresowani. 


źródło:  enshin.com, My Journey in Karate, The Sabaki Way J.Ninomyia